FFU = UFF

Festival současného umění, dříve známý jako Fotofestival Uničov.

Fotofestival Uničov 5
1. — 3. května 2015

První ročník fotografického festivalu v Uničově se konal v roce 2011. Za tu dobu se vyvinul v každoroční víkendové setkání propojující různorodé žánry a umělecké jazyky, přesahující rámec pouhé fotografie. Mísení žánrů, proplétání médií, materiálů a námětů je také volným tématem letošního pátého ročníku. Volná tvorba profesionálních fotografů se častokrát odvíjí jinou cestou než jejich komerční zakázky. Fotografické výstavy letošního ročníku se zaměřují na vystudované fotografy, kteří se ve své volné tvorbě od svého studijního oboru odchylují tematicky či samotným materiálem, s nímž pracují. Vyvstávají již mnohokrát položené otázky, kdo je to autor, co jej konstituuje a co je jeho dílo – vše, co vytvoří, s různými záměry a účely, nebo jen určitý výsek jeho práce. Součástí letošního programu jsou výstavy Terezy Příhodové, Nikoly Tláskalové, Venduly Knopové či společná výstava Jana Regala, Jaroslava Prokopa a Jana Jindry. Jsou plánovány také teoretické přednášky a koncerty. V Muzeu baroka se budou konat přednášky Michaely Čadilové, dvou členů grafického studia Deep Throat a přednáška o divadelních projektech s neherci Petera Gondy Hladanie autenticity. V sobotu večer proběhne koncert projektu tyto alba členů Kyklos Galaktikos - Jan Burian a Michaela Švédová. Velká část programu bude v uničovské barokní koncertní síni a přilehlé Galerii U Minoritů. V zákristii u koncertní síně se odehraje představení Svietlany Silich a Anny Ugolkovi. Přijedou také Matyáš Chochola a Ladislav Vondrák. (Text: Klára Židková)

FB událost: www.bit.ly/ffu5udalost
Google mapa s vyznačenými místy: www.bit.ly/ffu5mapa

PROGRAM:

# # # pátek 1. 5. 2015 # # #

pá 17:00 — VÝSTAVA
Tereza Příhodová – Žhavé uhlí polykat
Malá galerie, Bří Čapků 690

Tereza Příhodová vystudovala fotografii na pražské FAMU. V její autorské tvorbě přestává být fotografie médiem záznamu a uchování a stává se spíše jedním z materiálů, z nichž vznikají její koláže, objekty a instalace. Jako součásti dřevených artefaktů či v kombinaci s olejovou malbou působí opalované fotografie tajemných krajin a lesů spíše jako symboly rozkladu, návratu do původního stavu než jako médium, jež chce čas překonávat.

Další zdroje:
www.terezaprihodova.com

pá 18:00 — VÝSTAVA
Vendula Knopová – Výchovný tutorial
Teta gallery, Šternberská 498

Čau, sem se ti nemohla dovolat. Jíš něco? – Mami, zrovna jdu kakat. – No tak to asi něco jíš… Výchovný tutorial je bestofko z hardisku mý mámy, který nejprve musel podstoupit náležitou selekci snímků domácích zvířat a přírodních katastrof. Já jsem Vendula a patřím do složky „Velké děti“. Velké dítě Vendula Knopová vystudovalo rovněž zlínský ateliér reklamní fotografie. Do své rodiny se fotograficky vrací pravidelně. A možná že vždy když fotí, vrací se do dětství. Vynáší odtamtud na světlo ironické výjevy, nesmyslné představy, kravinky, poblázněné dětské hry s vlastními pravidly, které jsou tak boží, že je potřeba hrát je minimálně deset hodin v kuse.

Další zdroje:
www.facebook.com/pages/Vendula-Knopova-Two-Walk-and-the-Middle-One-Falls-Down/1431005953779984

pá 19:00 — DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ
Svietlana Silich a Anna Ugolkova – STYX
Šatlava (muzeum vězeňství), Příční 205

STYX je autorské představení o rybím pohřbu. Úvaha nad netušenými či nepřiznanými souvislostmi týkající se přípravy klasického běloruského svátečního jídla – šuby, neboli sledě v kožichu. Oškrábaný sleď se na talíři pokryje vrstvami salátu, brambor, cibule, červené řepy a zalije majonézou. Vaření jako rituál.

pá 20:30 — VÝSTAVA
J. Regal & J. Prokop & J. Jindra – 70. – 90. léta
Křížová chodba, Haškova 217
VÝSTAVA

Kolektivní výstava připravená původně pro zlínskou Photogether Gallery se ohlíží za reklamní fotografickou prací fotografů Jana Regala (1938), Jaroslava Prokopa (1950) a Jana Jindry (1962). Výstava se soustředí výhradně na analogové reklamní snímky z mezidobí mezi sedmdesátými až devadesátými lety dvacátého století. Mezi fotografiemi jsou zastoupeny čisté kompozice i náročné triky a montáže. Výstava představuje spíše pozadí samotných reklamních snímků. Vybrané originální negativy se totiž většinou při tisku ztratily nebo zničily. Vytrženy z kontextu působí tyto snímky, jakoby souzněly se současnou estetikou.

Další zdroje:
http://photogether.org/exhibition/regal-prokop-jindra-reklamni-fotografie/

pá 21:00/22:00 — KONCERT
M. Švédová a J. Burian (Kyklos Galaktikos) – live set
Koncertní síň, Haškova 217

Instrumentální hip hop, dub, bass, improvizace, atmosférické smyčky, pomalé hypnotické beaty. Dva jsou levnější než tři. Jan Burian a Michaela Švédová jsou členové hudebního uskupení Kyklos Galaktikos. Oficiální trio je však pro rozpočet lokálního festivalu nedostupné. Autoři se proto uvolili vystoupit pouze ve dvou s výraznou slevou.

Další zdroje:
www.facebook.com/pages/Kyklos-Galaktikos/242861762507297
www.kyklosgalaktikos.cz

# # # sobota 2. 5. 2015 # # #

so 11:00 — PŘEDNÁŠKA: DĚJINY UMĚNÍ
Michaela Čadilová – Gotizující madony v 17. století
Muzeum Baroka, Kostelní nám. 153

Historička umění Michaela Čadilová ve své přednášce představí zajímavý fenomén plastik s gotickými rysy v barokních kulisách. Historikové umění stojí před otázkou, zda jde o originální inspiraci minulostí v barokních stavbách anebo o přežitek. Objevuje se též otázka po roli umělce v gotickém umění.

so 12:30 — VÝSTAVA
Matyáš Chochola & Ladislav Vondrák – „Tak Čau“
Muzeum Baroka, Kostelní nám. 153

Prodejní výstava Matyáše Chocholy a Ladislava Vondráka navazuje na výstavu v galerii U Dobrého pastýře v Brně, kde tématizovali pojem identita. Výstava v Uničově v Muzeu Baroka je volným pokračováním, kde půjde o prezentaci artefaktů, které mají základ v performativním přístupu. Ukončená scénografie na fanouškovských tričkách k prodeji.

so 14:30 — PŘEDNÁŠKA: DIVADLO
Peter Gonda - Hladanie autenticity
Muzeum Baroka, Kostelní nám. 153

Přednáška Petera Gondy představi práci, kterou dělá spolu se scénografkou Jitkou Pospíšilovou a dramaturgyní Barborou Namerovou v Psychiatrické léčebně Bohnice. Na divadelních dílnách, které se konají dvakrát týdně, pracují s proměnlivou skupinou pacientů hospitalizovaných v Bohnicích. Jedno představení - Neklid (site-specific představení v bohnické Prádelně) realizovala skupina na podzim 2015. Na druhém v současnosti pracuje.

so 15:30 — PŘEDNÁŠKA: GRAFICKÝ DESIGN
Zdeněk Kvasnica, Jozef Ondrík – Deep Throat
Muzeum Baroka, Kostelní nám. 153

Zakladatelé projektu a grafického studia Deep Throat Zdeněk Kvasnica a Jozef Ondrik představí jeho ideu a dosavadní směřování. Malé nezávislé studio nyní sídlí v Praze. Profiluje se jako platforma pro dialog. Samotná řešení vidí ve vnímání vlastního okolí.

Další zdroje:
www.deeeeeeeeeeeeeeeeeeeeepthroat.it

so 17:00 — VÝSTAVA
Nikola Tláskalová – Banány
Trafo gallery, Šumperská 1421

Co způsobuje, že se věci stávají symboly? Můžeme v dnešní symboly, obrazy a texty přetékající době vůbec dospět k věcem jako takovým? Bylo to vůbec kdy možné? Absolventský projekt Nikoly Tláskalové v ateliéru reklamní fotografie na zlínské Univerzitě Tomáše Bati různými fotografickými žánry mapuje dnešní situaci, kdy je banán vnímán více jako sexuální odkaz než jako ovoce. Soubor Banány vyhání tato klišé a konotace do krajnosti. Pokouší se tím zviditelnit hranice a omezenou platnost našich myšlenkových stereotypů.

Další zdroje:
www.nikolatlaskalova.com

so 20:00 — KONCERT
M. Švédová a J. Burian (Kyklos Galaktikos) – tyto alba
Koncertní síň, Haškova 217

Dvojice Jan Burian a Michaela Švédová z Kyklos Galaktikos připravila na sobotní večer projekt tyto alba, který se zaměřuje na zvukové performance, improvizace a instalace. Hudba vzniká přímo pro konkrétní místa a často i ze zvuků objevených na těchto místech. Tyto alba nechávají hrát samotné prostory. Pro své improvizace vyhledávají nejrůznější místa a využívají jejich akustické jedinečnosti. Výsledkem pak může být například hudební krajina nebo zvuková poezie.

FB událost:
https://www.facebook.com/events/370547213143646/

so 22:00 — KONCERT
FaVU DJs
Hotel, Masarykovo nám. 8

Esenciální hudební mix dvou djských dvojic z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Bomby, space hacking, transcendentální džus, akvasonický bass, interstelární dada, nekonečný morph, krystalická atmosféra. Nařachanost, sokratovský sarkasmus, bonmoty, roztavené beaty. Magma na konci dne.

Další zdroje:
www.facebook.com/pages/Ateliér-grafického-designu-FaVU-VUT-Brno/221981592526
www.facebook.com/AGD2FaVU

# # # neděle 3. 5. 2015 # # #

odpoledne – výlet
(domluví se v sobotu)