FFU = UFF

Festival současného umění, dříve známý jako Fotofestival Uničov.

Fotofestival Uničov 4
30. 4. — 4. 5. 2014

Program čtvrtého ročníku spojuje téma vztahů. Co pro nás znamená vztah k lidem, nejbližšímu okolí, přírodě, umění…? Minulé ročníky obsáhly jak klasické polohy práce s fotografickým obrazem /Michal Kalhous, Michal Reichstäter/ tak i jiné přístupy k tomuto médiu. Objevilo se tu také několik výrazných vykladačů fotografických obrazů /Martin Fišr, Jan Freiberg, Ondřej Hruška/. Letošní setkání nebude rozhodně jen o fotografii. Součástí programu jsou vedle tří vernisáží vzpomínkové rozhovory, přednáška, koncert i divadelní představení, které nám umožní prožít si „obrazy“ v reálném čase. 4té pokračování tak bude nadmíru multi.
/Petr Willert/

Radek Čák /1982/ je absolvent brněnské FaVU, kde studoval nejprve v Ateliéru kresby a po jeho zrušení školu dokončil v Ateliéru grafiky. V jeho skromné školní produkci hrálo nejdůležitější roli téma „práce“. Tedy to, co obvykle naplňuje hrůzou až studenty posledních ročníků. Dystopická vize neuplatnění absolventa uměleckých škol na trhu práce se přece jen naplnila. Naštěstí jenom přechodně a paradoxně v tomto nelehkém období začal Čák tvořit víc, než kdy předtím.
Malby, které jsou hlavním médiem jeho tvorby, se do Malé galerie nevejdou a navíc není tohle město na surrealistický teror patřičně připravené. Do výběru děl pro Uničov se tak dostaly citlivé drobné instalace, které nenápadně zabírají místo v jeho bytě. Samozřejmě je tento sofistikovaný„bytový design“ podložený více dějinami umění, než listováním časopisy o bydlení.
/Martin Fišr/
vernisáž 2. 5. 17:00, Malá galerie

Filip Beránek /1989/ studuje magisterský program v Ateliéru reklamní fotografie ve Zlíně. V předešlých cyklech se věnoval tématice "udělej si sám“ /DIY, 2013/, zkoumání efektů a postupů v současné fotografii /Research, 2013/či antimódní kampani /Motyky, 2010/.
Slepý oheň nepredstavuje dokument Českej televízie. Slepý oheň je úplne zlý preklad vytvorený google translátorom pri vložení výrazu blindfire. Blindfire symbolicky začína rôzne športovné udalosti a prebory. Súbor spracováva fenomén súčasnej spoločnosti, ktorým je nezmyslené sledovanie športových udalostí a poukazuje naň ako na pasívnu činnosť,ktorá bez akejkoľvek fyzickej aktivity vyvoláva nespočet emočných zážitkov a s nimi spojené prejavy. Kolektivizuje ľudí na základe fiktívnej spolunáležitosti a nenávisti voči protivníkom.
/Filip Beránek/
vernisáž 2. 5. 18:00, Galerie U Minoritů

Lanugo
Liberi in utero
Autor předlohy: Dei Terra
Překlad: EvaAdamová
Režie, scénografie: Magda Ada Veselá
Hrají: Kristýna Balšánková, Lenka Benešová, Kristýna Doubravová,Albina Feofilaktova, Kateřina Röderová, Jiří Slimařík
Speciální poděkování: Plaveckému bazénu Uničov
Tam odtud... Kam? Jsem uvnitř. Nechci ven. Chci si to užít do poslední chvíle...
Audiovizuální kompozice v zenovém rytmu se vzpomínkou na to, co si nepamatujeme...
2. 5. 20:00, koncertní síň

Věra Faltysová a Eugenie Dubová
Vzpomínka na obří fotografie umístěné vefoyer základní školy – bagr a dětský folklórní soubor Ječmínek. Věra Faltysová jako dlouholetá fotografka uničovských strojíren svou prací přispívala k budování identity podniku, který byl dominantní silou v utváření poválečné identity města. Eugenie Dubová, učitelka a zakladatelka dětského folklórního souboru Ječmínek, skrze své etnograficky orientované aktivity připomínala něco z minulosti místa razantně proměněného poválečnými okolnostmi. Vyprávění paní Faltysové je jako kriminálka. Strategická osoba fotografkyv socialistickém podniku. Dokumentace výroby, výrobků, vad, úrazů, slavností, podnikových dětských táborů, papalášských sjezdů. Neviditelná postava ztracených obrazových dějin podniku. Bude vyprávění paní Dubové obrazy rurální idyly? / rozhovory povede Blanka Švédová
3. 5. 14:00, Muzeum baroka

Jan Brož /1988/ absolvoval AVU v Praze, v současnosti pokračuje postgraduálně ve studiu na pražské UMPRUM v ateliéru Grafický design a nová média. V roce 2013 založil s Michalem Landou studio Parallel Practice.
V Uničově představí svůj aktuální projekt a publikaci SSSSSS s jejich náměty i východisky. Ve spolupráci s kurátorem Janem Zálešákem se snaží výtvarným jazykem uchopit dnešní svět pozdního kapitalismu, režimu 24/7 a manické produktivity. Prezentace je nejen pozvánkou na probíhající stejnojmennou výstavu v Brně, ale pokusem o hlubší vhled do problematiky.
3. 5. 18:00, Muzeum baroka

brigita heinze nenávidí
Děti veselé
Autor předlohy: Elfriede Jelinek
Překlad:Jitka Jílková
Režie, scénografie: Magda Ada Veselá
Dramaturgie: Barbora Chovancová, Jana Posníková, Magda A. Veselá
Hrají: Lenka Benešová, Aneta Kučerková, Jana Posníková, Julie Rendlová, Kateřina Röderová, Veronika Zárubová
brigita heinze nenávidí.
i heinze okamžitě ovládne cit.
je to nové a děsivé zároveň.
brigita a heinz nemají žádný příběh. příběh b a h se příběhem nestává, je to něco, co tu prostě najednou je (cvak) a jmenuje seláska.
brigita heinze nenávidí velice vřele.
ach...
Podprsenková show v růžovém o nerůžovém.
3. 5. 20:00, koncertní síň

Debbi love / koncert
+ FXŠ DJs, DJ SSSSSStar guitar
3. 5. 21:00, Hostinec U Černého orla