FFU = UFF

Festival současného umění, dříve známý jako Fotofestival Uničov.

Fotofestival Uničov 2

Pozval jsem pár přátel, aby se přišli podívat, jmenovala se výstava několika českých umělců v Galerii Nova v Záhřebu v roce 2006.
Americký umělec Tom Marioni prováděl v 70. letech opakovaně akci Nejlepší umění je pít pivo s přáteli.
Fotofestival jako víkendová chata, to je koncepce druhého ročníku.

Výstava Fotbal na schodišti činžovního domu na ulici Bří Čapků je pozváním několika kamarádů-umělců na návštěvu do města, o kterém toho od organizátorů akce už tolik slyšeli. Na vernisáž navazuje nabídka společně stráveného sobotního odpoledne na hřišti za domem jako „přátelské utkání“ místních a hostů.
Vystavující: Filip Beránek, Milan Bureš, Pavla Byrtusová, Daniela Deutelbaum, Pavel Havrda, Tomáš Hrůza, Alice Nikitinová, Robert Palkovič, Lenka Vítková, Katarína Uhlířová / Malá galerie
Kurátoři: Blanka Švédová a Petr Willert

Výstava Tis je pokusem o zprostředkování minulého zážitku i novým (rouhačským) očekáváním.
Zvolit správný název a nemuset vysvětlovat. / Zážitek z výstavy Markéty Othové v létě u Švestky v Praze. Jemné posuny v obraze. Instalace demonstrující vlastnosti fotografického přístroje. Tiché komentáře konceptuálních východisek současné fotografie. Ve stejný čas, ve stejném městě, Václav Kopecký ve Fotografovi. Stěna s otiskem kusu protější stěny. Obraz vyvstalý díky světlu a kvůli světlu pomalu zanikající. / Prostor a čas, základní konstanty děje. / Teď a tady. (Na stejném místě, ve stejný čas.) Filip Cenek, Václav Kopecký, Antonín Mikšík, Markéta Othová, Matěj Pavlík, Lucia Sceranková, Iveta Schovancová, Sláva Sobotovičová, Jiří Šigut. Prostory před a za obrazy. Pevnost obrysů a vodítko formy (malá pevnost = prostupnost). Průhledy nemusí být jen čtením mezi řádky a nezapamatovat si z dějin literatury víc, než že si v jednom období básníci říkali poezie všedního dne. Když síla jde nahmatat (ukaž svaly).
Vystavující: Filip Cenek, Václav Kopecký, Antonín Mikšík, Markéta Othová, Matěj Pavlík, Lucia Sceranková, Iveta Schovancová, Sláva Sobotovičová, Jiří Šigut / Teta gallery
Kurátorka: Blanka Švédová

Samostatnou výstavu mladého fotografa Ondřeje Hrušky: Terror Pažíž Uničov uvede v rámci fotofestivalu studentská Galerie Dobrý den.
Výstava je útokem na vnímání média fotografie a analýzou přemíry vizuálních informací ulice, města, hospody. Formou velkoformátových tisků blízká "fotografii ve veřejném prostoru“, použitím digitálního kompaktu odkazující na běžné fotografování "nadšenců – amatérů". / Ondřej Hruška je fotograf a příležitostný kulturní organizátor. Vystudoval Ateliér reklamní fotografie ve Zlíně. Bere fotografii jako "nástroj pro budoucí vnímání historie" a to třeba i jen pro zítřejší rozpomínání na včerejší noc.
/Marie Vařeková/

Fotografie Markéty Kinterové ze sbírky Galerie M.odla, kterou provozuje ve vitrínce jednoho činžovního domu v Praze-Holešovicích Daniela Deutelbaum, bude k vidění v okně domu na Ztracené ulici. Třítýdenní zápůjčka oblíbené fotografie do vlastního pokoje.

(Uničov je malé město kousek od Olomouce, nejlepší spojení vlakem. Nocleh v domě dětí a mládeže nebo v galerii (spacák a karimatku s sebou), z ubytoven doporučujeme Penzion Herrenhof.)

---
Program
4. 5.
17:00 vernisáž výstavy Ondřeje Hrušky: Terror Paříž Uničov (+ koncert: Pedestrian maths) / Galerie Dobrý den

5. 5.
14:00 vernisáž výstavy Fotbal a přátelské odpoledne s programem pro děti / Malá galerie
19:00 vernisáž výstavy Tis / Teta gallery
21:00 koncert Křečový žíly revival, Ostrý zub, FXŠ DJ + VJ / Restaurace Na Střelnici

6. 5.
16:00 Pavel Vančát: Fotograf Jan Svoboda (turistická přednáška) / kino, Bohuňovice

11. 5.
9:45-10:05 komentovaná prohlídka výstavy Ondřeje Hrušky / Galerie Dobrý den
18:00 komentovaná prohlídka výstavy Fotbal a přednáška o počátcích vývoje fotografického média (Petr Willert) / Malá galerie

12. 5.
18:00 komentovaná prohlídka výstavy Tis, přednáška o současné fotografii (Blanka Švédová) a promítání: Chris Marker – Rampa / Teta gallery

13. 5.
10:00-12:00 dopoledne pro děti / Teta gallery
výlet do Muzea umění Olomouc na výstavu Civilizované iluze (vlak 14:33)

18. 5.
20:00 promítání: Rafani – 31 konců/31 začátků / Teta gallery

19. 5.
18:00 komentovaná prohlídka výstavy Fotomontáž a přednáška o amatérské fotografii (Petr Willert, Blanka Švédová) / Koncertní síň

20. 5.
10:00-12:00 dopoledne pro děti / Teta gallery
17:00 Martin Strakoš: Mezi Moskvou a Bruselem (přednáška a procházka městem) / Šatlava

Festivalová místa:
Teta gallery, Šternberská 492 (otevřeno podle programu pá-ne)
Malá galerie, Bří Čapků 690 (otevřeno na zazvonění, zvonek Malá)
Galerie Dobrý den, Gymnázium Uničov (po-pá 7:30-15)
Okno, Ztracená 432 (výstava vyditelná z ulice po setmění)

---
Křečový žíly revival, Ostrý zub, DJ Tuhle písničku chtěl bych ti láska dát + VJ
Pavel Havrda na fotofestivalu založí revival kapely Křečový žíly, jejíž nahrávku z koncertu na Třemešku u Uničova z roku 1985 objevil v archivu Libri prohibiti. Vystoupí spolu s kapelou Ostrý zub, s níž se po roce do Uničova vrací olomoucký umělec a performer Vladimír Havlík, který při loňském fotofestivalu zkoušel v uničovském parku zakořenit. Večer zatančí DJ Tuhle písničku chtěl bych ti láska dát + VJ.

Pavel Vančát: Fotograf Jan Svoboda
Rodák z Bohuňovic Jan Svoboda (1934-1990) originálním způsobem navázal na dílo Josefa Sudka a dále ho svébytně rozvinul do syntézy minimalismu a melancholie. Turistickou přednášku o jeho fotografickém díle a důležitých místech jeho dětství připravil Pavel Vančát, autor Svobodovy nedávno publikované monografie.
Přednáška je pořádaná ve spolupráci s Muzeem Umění Olomouc a je součástí doprovodného programu k výstavě jejich fotografické sbírky Civilizované iluze (8. 3. – 20. 5.)

31 konců/31 začátků (2011)
Umělecká skupina Rafani se po čtyřleté pauze, kdy nepoužívala text, vrací k psanému projevu, a to filmovým traktátem. Ten je logickým vyústěním dlouhodobé práce s médiem videa. Formálním základem díla se stalo mapování pražské převážně alternativní kultury. Tento rámec slouží jako odrazový můstek k dalším významovým liniím, jako jsou pohyb z vnějšku města do jeho středu či směřování k moci a vědomí. U tohoto díla nelze mluvit přímo o naraci, ale spíše o pohybu vyjádřeném číselným řazením nesourodých fragmentů. Každý z fragmentů má své téma a představitele - například Kaspar von Urbach - satelit, Ondřej Slačálek - periferie, Vladimir 518 - střed, Michal Viewegh - moc, Mark Ther - negace. Ve filmu vystupuje 21 osobností především z oblasti současného umění, literatury či politického aktivismu. Autorství filmu je stejně jako u jiných rafanských akcí kolektivní.
(oficiální text distributora)

Fotomontáž
Detektivní výstava amatérských fotografií nalezených v podzemí uničovského kina. Fotografie pocházejí ze soutěží z 80. let a většina z nich je anonymních... Výstava je součástí Muzejní noci

Martin Strakoš: Mezi Moskvou a Bruselem. Architektura 50. a 60. let 20. století v Československu
Přednáška ostravského historika architektury Martina Strakoše nejen o socialistickém realismu. Jak se obyčejné věci pro domácnost vepsaly do architektury a jak se sorela, zdůrazňující lidovost a tradici přerodila v módní a posléze zlidovělý bruselský styl. Vyprávění o složité minulosti a její souvislosti s dneškem. Na přednášku naváže procházka městem.
Akce je součástí Muzejní noci

Fotografický workshop „pro velké formáty“
12. 5. - 20. 5.
Dvouvíkendový workshop klasické fotografie pro mládež i dospělé zahrne – základy fotografování s analogovými fotoaparáty, možnost vyzkoušet si práci s velkoformátovými přístroji, seznámení s klasickým černobílým procesem.
Začátek v sobotu 12. 5. v odpoledních hodinách
Závazné přihlášky a bližší informace na fotofestivalunicov@gmail.com
Lektoři: Petr Willert a Ondřej Hruška

Program pro děti
Nedělní hravé dopoledne v galerii Teta. Animační program pro školy a ZUŠ.

---
Spolupráce: Galerie Dobrý den, Muzeum umění Olomouc, Dům dětí a mládeže Uničov, Městské kulturní zařízení Uničov
Podpora: Město Uničov
Pořadatelé: Blanka Švédová, Petr Willert